Quick Tips

BT kaynakları ve yeteneklerindeki boşlukları gidermenin 5 yaratıcı yolu

1000’den fazla işe alma yöneticisi ve işe alım uzmanının katıldığı yakın tarihli bir Indeed anketinde, ankete katılanların yarısından fazlası (yüzde 53), adayların iş tanımı gereksinimlerini karşılamamasına rağmen teknoloji yeteneklerini işe aldı. Bu, yetenek havuzlarındaki boşlukları doldurmak için BT kaynaklarına ihtiyaç duyan işletmeler için iyi bir şey olabilir. Bu, işletmelerin BT yeteneklerine yönelik ihtiyaçlarını yaratıcı yollarla karşılamak için çok çalıştıklarını ima etse de, işte işletmelerin BT kaynakları ve yeteneklerindeki boşlukları doldurmak için kullanabilecekleri beş yöntem.

Download E-book
Download E-book

# 1: Aktarılabilir Becerilere Sahip Kişileri Eğitme / Yeni Mezunları İşe Alma

İşletmeler, kuruluş içinde aktarılabilir becerilere sahip kişileri eğiterek BT ​​ihtiyaçlarını karşılayabilir: örneğin, iş gereksinimlerini karşılamak için yeni bir bilgisayar dili öğrenebilen BT konusunda bilgili bir çalışan. Stajyerleri kuruma getirmek, kültürel bir uyumu hissetmek için mükemmel bir fırsattır – öğrenme ve uyum sağlama ve mevcut ekiple nasıl çalışacaklarını ölçme yetenekleri.

İşletmelerin, yetenek açıklarını doldurmak için şirket içi eğitime geçerek teknoloji rollerini yerine getirebilmelerinin bir başka yolu da, bilgisayar bilimi alanında iki veya dört yıllık derece olan üniversite mezunlarını ve hatta teknik ticaret okulu mezunlarını işe almaktır. Bu, onları bir yıl veya daha fazla sürebilen, değer katan orta düzey teknoloji seviyesine yükseltmeyi gerektirir.

# 2: Destek ve Mentor Programları

Teknolojik yetenek bulmakta zorlanan şirketler bir mentor programı oluşturmalı ve onları bir beceri yoluna sokmak için daha genç BT ekip üyeleriyle birlikte çalışmalıdır. Mentor programının ilk altı ayı, ekip üyelerinin yeni becerileri hızla öğrenmesiyle bir yatırımdır. Altı aylık veya bir yıllık noktada, şirket için değer yaratmaya başlarlar, ancak büyümek ve tuzaklardan kaçınmak için yine de kıdemli liderlerin tavsiyelerine ihtiyaç duyarlar.

# 3: Dahili Eğitim, Sertifikasyon

Yetkin BT uzmanlarına sahipseniz ancak belirli bir eğitime sahip olmalarına ihtiyacınız varsa, yetenek ve hırsları olduğu ve uzun vadede şirket için uygun oldukları sürece ihtiyaç duydukları sertifika eğitimine yatırım yapmak için para ödeyebilir. Olası dezavantajı, BT personeli eğitimine yatırım yapmanın her zaman karşılığını vermemesidir çünkü belirli bir noktada ayrılabilir ve onlarla birlikte verdiğiniz eğitimi daha yüksek ücretli başka bir işe götürebilirler.

# 4: BT Yeteneğini Diğer İşletmelerle Paylaşmak

Mümkün olabilecek diğer bir yaklaşım da, aynı binada faaliyet gösteren satıcılar veya işletmeler gibi birlikte çalıştığınız diğer, rekabetçi olmayan işletmelerin birlikte çalışabileceğiniz ve danışmanlık süresi maliyetleri olabilecek yarı zamanlı teknik personele sahip olabilmesidir. işverenleri ile paylaştı. İşletmeniz göreceli olarak küçükse ve BT gereksinimleri basitse, bu mümkün olabilir.

Çağrı halinde olsalar bile, bir sorun olduğunda mevcut olmayabileceklerinden bazı dezavantajları vardır. Diğer zorluklar, uzmanlardan ziyade BT uzmanları olabilirler, bu nedenle daha karmaşık BT ihtiyaçlarını karşılayacak becerilere sahip olmayabilirler.

# 5: Artırma Yoluyla Stratejik BT Kadrosu.

Bu çözümlerin tümü oldukça maliyetli olabilir ve BT ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, bir tür başabaş noktasında yatırım getirisini görmeniz uzun zaman alabilir. Günümüzün dijital çağında, BT ihtiyaçları, mevcut ağ ve BT sistemi bakımı, izleme ve yönetiminin bir kombinasyonudur. Ek olarak, gelecekteki iş ihtiyaçlarını karşılayacak teknoloji çözümleri için BT stratejisi geliştirme ve uygulama ile ilgilidir. Bu, işletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun geçerlidir, bu nedenle yarı zamanlı BT personeli veya hatta şirket içi BT personeli ile, beceri kümeleri ve sayıları BT kaynakları açığını etkili bir şekilde kapatmak için yeterli olmayabilir.

BT’deki boşluklar, zayıf güvenlik yamaları ve yazılım güncelleme zamanlaması nedeniyle ağ kesintisi, yavaş iş teknolojisi süreçleri ve siber saldırılarda büyük sorunlara yol açabilir. Günümüzün son teslim tarihine bağlı BT talepleri ve zamanla sıkıştırılmış proje döngüleri ile, çekirdek bir BT personelini isteğe bağlı gelişmiş becerilere sahip profesyonellerle geliştirme yeteneği, bir şirketin rekabet avantajını önemli ölçüde artırabilir.

Kuruluş, günlük BT desteğinin yanı sıra uzun vadeli gelişim ile ilgilenmek için harici bir yönetilen BT hizmetleri ortağına (MSP) sahip olarak, yüksek vasıflı BT danışmanlık desteğinden yararlanabilir. Bu MSP’lerin en iyisi, iş hedefleri ve kültürle uyumlu, tanımlanmış bir BT stratejisinin nasıl geliştirilip uygulanacağına dair bir anlayışla desteklenen geniş ve birbirine bağlı bir hizmet paketi sağlar.

Bir MSP’nin desteği, yeni BT çözümlerine yapılacak kaçınılmaz yatırımlar için BT personelindeki boşlukların yanı sıra izleme, bakım, güvenlik ve satıcı ilişkilerine yönelik araç ihtiyaçlarını etkili bir şekilde kapatabilir. Doğru MSP, ihtiyacınız olan tüm uzman personeli, ihtiyaç duyduğunuzda, genişleyen veya geçici ihtiyaçlar için ayarlanabilen belirlenmiş bir fiyat sözleşmesi kapsamında sağlayabilir. Ayrıca, çevikliği, büyümeyi ve esnekliği teşvik edecek şekillerde işletmenizi gelecekteki ihtiyaçlara hazırlamak için sağlam bir BT, siber güvenlik ve sanallaştırma stratejisi geliştirmenize yardımcı olabilecek bir danışman da edinirsiniz.

Dil Seçimi »