Domain

Domain Transferi Nedir ?

Alan adı Transferi Nedir?

Web sitesi sahipleri mevcut hosting  firmasını; genellikle sitelerinin yavaş yüklenmesi ya da diğer firmaların daha uygun fiyatlar sunması gibi nedenlerle değiştirmek isteyebilir. Bu da domainlerin transferini gerektirir. Alan adı transferi, bir alan adını mevcut alan adı-hosting sağlayıcısından diğerine taşımak anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir :https://webyayim.net.tr/domein/

Domain Koşulları Nelerdir

 • Aktarım işlemi sırasında iki firmanın da sizinle iletişime geçmesi gerekeceğinden iletişim bilgilerinizin güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer [email protected] gibi alan adınıza bağlı bir e-posta hizmeti kullanıyorsanız transferlerde bu tip e-posta hesaplarının genellikle devre dışı bırakıldığını bilmelisiniz. Bu nedenle aktarım işlemine başlamadan önce yedek bir e-posta adresinizin olması önerilir.
 • Alan adı düzenleme ve denetleme konusunda en yetkili kurum olan ICANN kuralları uyarınca, alan adınızı son 60 gün içinde oluşturduysanız veya transfer ettiyseniz, bu 60 gün dolana dek alan adınızı transfer edemezsiniz.
 • Süresi dolmuş domainlerin de yenileme ücretleri ödenmeden transfer edilmesi mümkün değildir.

Domain Transferi Nasıl Yapılır ? 

 1. Transfer kilitleri, alan adınızın bilginiz olmadan transfer edilmesini engeller. Bu nedenle alan adları varsayılan olarak kilitlidir. Transfere başlamadan önce alan adınızın kayıtlı olduğu şirketin kontrol panelinden; transfer etmek istediğiniz alan adı için “transfer kilidini aç” seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.
 2. Alan adınızı transfer etmek için; mevcut kayıt firmanız ile yeni firma arasında köprü görevi gören bir transfer kodu kullanılır. Transfer kodlarına alan adınızın bir kayıt şirketinden diğerine transferi için izninizin olduğundan emin olunması amacıyla ihtiyaç duyulur.
 1. Transfer kodunuzu aldıktan sonra yeni kayıt şirketinizde oluşturduğunuz hesapta transfer sayfasına kodu girmeniz gerekir. Bazı firmalar alan adı sorgulama aracıyla transfer edilecek alan adını arattığınızda transfer butonu ile listelenmesini sağlar, bu şekilde de transfer işlemini başlatabilirsiniz.
 2. Transfer kodunu girdiğinizde, iki firma da iletişim bilgilerinizi ve aktarımı resmi olarak onaylamanız için sizinle iletişime geçecektir.
 3. Bazı firmalar bu aşamada alan adı transferi için ödeme yapmanızı ister, bazılarında alan adı transferi tamamen ücretsizdir.

Transfer Sırasında Gerçekleşen Sık Sorunlar

 • Alan adı kilitli olabilir. Bu durumda WHOIS sorgulamasında alan adı durum kodu; “Müşteri Transferi Yasak” (clientTransferProhibited) şeklinde görülür. Alan Adlarının (Alan adı) Süresi Dolduktan Sonra Ne Olur? adlı yazımızdan EPP kodları denen alan adı durum kodları hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.
 • .ORG gibi uzantılara sahip bazı alan adlarında güvenlik nedeniyle kod kısa bir süre içinde kullanılmazsa otomatik olarak değiştirilir.
 • WHOIS dizininde listelenen e-posta adresiniz doğru olmayabilir ve transferi onaylamak için e-postaya erişebilmeniz gerekir.
 • Yeni tescil edilmiş ya da yeni transfer edilmiş domainlerin 60 günlük süresi dolmadan transfer edilmeye çalışılması da sık karşılaşılan durumlardandır.

İlginizi Çekebilir :https://webyayim.net.tr/makalenedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dil Seçimi »