Domain

Domain Nedir ?

Domain’ in diğer bir adı da alan adıdır . Domain örneğin şirketinizin internette bulunan kimliğidir. Şirketinizi internette bulundurmak istiyorsanız öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuruyu yaptığınız zaman size bir numara verilecektir. Bu internet protokol numarasıdır. Buna IP adresi denilir. İnternetteki her bilgisayarın mutlaka bir IP adresi vardır. Eğer kendi bilgisayarınızla başka bir bilgisayar arasında bağlantı kurmak istiyorsanız karşınızdaki bilgisayarın IP adresinin tanınmış olması gerekmektedir.
Domainler iki ana gruba ayrılır:

Bunlardan birincisi uluslararası domainler, ikincisi ise coğrafi veya yerli domainler.
1. Uluslararası Domainler:
Uluslararası domainler ABD’den ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı olan firmalardan alınır. Bu tür domainleri ilk kim başvuru yaparsa o alır. Yani sizden öce birisi sizin istediğiniz domaini almak istediyse ilk o istediği için ona verilir. Eğer alınan bir domaini sizde almayı çok istiyorsanız alan kişi ile görüşmeniz gerekmektedir. Buda yüksek bir ücret ödemenizi gerektirebilir. Ya da bir diğer seçenek olarak yeni bir domain alırsınız. Domain ismi seçerken bir sınırlama yoktur. İsterseniz kendi adınızı, isterseniz bir şehir adı, yemek adı, ünlü adı yani aklınıza ne geliyorsa domain adı olarak kullanabilirsiniz. Uluslararası domainlerin sınıfları da vardır. Örneğin .com, .net, .org en çok kullanılan uzantılardır.

2. Coğrafi Domainler:
Coğrafi domainlerde de uluslararası domainler gibi uzantılar kullanılır. Fakat yine de coğrafi domainler ve uluslararası domainler arasında fark var. Her ülkenin bir internet takısı vardır. Coğrafi domainlerde aldığınız domaini hangi ülkede tescil edildiyse o ülkenin takısı vardır. Örnek vermek gerekirse mesela domaini Türkiye’den aldıysanız sonuna .tr eklenir. İlk başvuran kişi alır konusu yerli domainlerde geçerli değildir.

Domain uzantıları nelerdir?
1. Com: Ticari kuruluşlar tarafından kullanılan uzantılardır.
2. Net: Çalışma alanı internet olanların kullandığı uzantıdır.
3. Org: Organizasyon ve derneklerin kullandığı uzantıdır.
4. Gov: Devlet kuruluşları kullanır.
5. Edu: Eğitim kurumları tarafından kullanılan uzantıdır.
6. Mil: Askeri kuruluşlar kullanır.
7. Ac: Akademik kuruluşlar içindir.

Bu domainlerin bu şekilde ayrılmasının sebebi hepsinin yapılış amaçlarının farklı olmasıdır.

Sanal Sunucu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dil Seçimi »