Makale

Makale Nedir ?

Makale Nedir?

Makale, herhangi bir konu hakkında bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak amacı ile yazılan yazılardır. Gazete veya dergilerde yayımlanan makalenin konusu genellikle politika olsa da sosyal hayat kuralları, bilim dallarında gerçekleşen gelişmeler, ekonomik alandaki sorunlar, siyaset, felsefe ve sanat gibi birçok konuda yazılabilir.

Makalenin esas amacı, bir gerçeği kanıtlamak olduğundan ortaya konulan düşünce bilimsel teoriler veya bilgiler kullanılarak ispatlanmak zorundadır. İstenilen düşüncenin karşı tarafa aktarılabilmesi ve okuyan kişinin ikna olabilmesi için yazar ‘tanık gösterme, karşılaştırma, örnekleme’ gibi düşünceyi geliştirme yollarını sıkça kullanmalıdır.

Makale Hangi Bölümlerden Oluşur?

Makale anlatımında giriş- gelişme- sonuç düzeni esastır.

Giriş

Giriş bölümünde, öne sürülmek istenen görüş ya da düşünce ortaya konulmalıdır. Bu bölümde makalede hangi konu üzerinde durulacağı, ne hakkında söz edileceğinden bir iki paragrafı geçmeden açık ve net bir şekilde bahsedilmesi gerekmektedir.

Gelişme

Bu bölümde öne sürülen düşünce ile ilgili istenilenler, yazılış amacı, kanıtlanması için gereken belgeler, deliller sıralanır. Bu sayede dile getirilen konu açıklanır, tez savunularak antitezler çürütülür.

Sonuç

Sonuç bölümü, özet olarak da düşünülebilir. Bu bölümde makalede anlatılmak istenen düşünce ya da fikir kesin yargıya bağlanmalıdır.

Makale’nin Özellikleri

  • Yazar anlatmak istediği düşünce ile ilgili görüşlerini belirli kanıt ve belgeler kullanarak okuyucuyu bilgilendirmelidir.
  • Makalede amaç okuyucuyu bilgilendirmek olsa da aynı zamanda alınan düşünce kanıtlanmalıdır.
  • Nesnel veriler kullanılır.
  • Ciddi ancak anlaşılır bir dil kullanılır.
  • Ele alının düşüncenin kanıtlanabilmesi için örnekleme, tanık gösterme, karşılaştırma, sayısal verilerden yararlanma gibi birçok düşünceyi geliştirme yöntemi kullanılır.

Nasıl Makale Yazılır?

İlk olarak bilmelisiniz ki makale yazılması için gereken süreç kolay değildir ve günlerinizi alabilir. Bu açıdan sabırlı olmanız son derece önemlidir. Bunlar sizin için sorun değilse ve düşüncelerinizin doğruluğunu herkese göstermek istiyorsanız gelin bakalım makale nasıl yazılır görelim.

Makale yazılabilmesi için dikkat edilmesi gereken birkaç konu vardır.

Kaynak taraması, kitaplar, gazeteler, atlaslar, ansiklopediler, bilimsel dergi ve sözlükler, internet, biyografi gibi birçok kaynak üzerinden yapılabilir.

İlginizi Çekebilir :https://webyayim.net.tr/bayihostingnedir/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dil Seçimi »