Uncategorized

Sanal Sunucu Nedir?

Bir sanal sunucu, fiziksel bir adanmış sunucunun işlevselliğini taklit eder. Her biri kendi işletim sistemine, bağımsız provizyona ve yazılıma sahip tek bir yalın donanım üzerinde birden çok sanal sunucu uygulanabilir. Bir sanal makine sunucusu, sanal ortamlar oluşturmak için sanal altyapıyı, sanallaştırma yazılımını kullanır ve fiziksel sunucunun bilgisayar kaynaklarını özetler.

Sanal sunucuların avantajları arasında uygulamaların ve kaynakların daha hızlı sağlanması, felaketten kurtarma ve iş sürekliliğinin iyileştirilmesi ve kesinti süresinin en aza indirilmesi veya ortadan kaldırılması yer alır. Sanallaştırma ayrıca BT üretkenliğini, çevikliğini, verimliliğini ve yanıt verebilirliği artırır. Sanal sunucuların ek avantajları arasında, azaltılmış işletim maliyetleri ve sermaye ile basitleştirilmiş veri merkezi yönetimi yer alır.

Sanal sunucu ortamları ayrıca, parolaları ve güvenlik sistemlerini nasıl korudukları açısından adanmış sunucu ortamlarını taklit eder. Sanal sunucu barındırma, veri merkezi bakımına göre daha ucuzdur ve sunucu yazılımı kurulum provizyonu, web barındırma maliyetlerini daha da azaltabilir.

Verimlilik elde etmek için yöneticiler, bir fiziksel adanmış sunucuyu birden çok sanal sunucuya bölmek için özel server sanallaştırma yazılımı kullanır. Bir fiziksel sunucuyu birden çok sanal sunucuya dönüştürmek, güç ve kaynakların daha iyi kullanılmasını sağlar. Bu da her bir fiziksel sunucunun birden çok işletim sistemini ve uygulamayı verimli bir şekilde çalıştırmasını sağlar.

Fiziksel Sunucu ile Sanal Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

Teknik olarak, sanal sunucu yalnızca fiziksel bir server içinde bölümlenmiş bir alan olarak bulunur. Kullanıcılar için çok az fark var. Bununla birlikte, pratik olarak, aşağıda tartışılan sunucu sanallaştırmanın bir dizi faydası vardır.

Sunucu Sanallaştırma nedir?

Server sanallaştırma, sunucuyu birden çok sanal sunucu gibi görünmesi ve çalışması için bölümlere ayırmak veya bölmek için sanallaştırma yazılımı kullanıyor. Her server daha sonra kendi işletim sistemini çalıştırabilir ve gerektiğinde kullanılabilir. Bu şekilde, sunucu bir bütün olarak tek bir uygulama veya göreve ayrılmak yerine birçok şekilde kullanılabilir ve optimize edilebilir.

Sunucu Sanallaştırmanın Yararları ve Zorlukları Nelerdir?

Sunucu sanallaştırmanın faydaları şunları içerir:

*Uygun maliyetli. Sunucuları bölümlere ayırarak, sunucuların tedariki neredeyse sıfır maliyetle önemli ölçüde artar.
*Kaynak izolasyonu. Bağımsız kullanıcı ortamları, yazılım testi gibi şeylerin tüm kullanıcıları etkilememesini sağlar.
*Enerji ve yerden tasarruf edin. Daha az sunucu, daha az güç tüketimi ve bunları depolamak için daha az alan anlamına gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir