Hosting

Windows Hosting ve Linux Hosting

Web sitesi sahiplerinin, hosting planı seçerken, Windows Hosting ile ASP Hosting arasındaki farklar  hakkındaki açıklamalarımızı okumuş olmaları, kararlarını netleştirmelerine yardımcı olacaktır; 

ASP ve PHP; web sayfası oluşturmaya yarayan programlama dilleridir.

ASP ile oluşturulmuş web sitelerinin Windows Server işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına ASP Hosting ya da Windows Hosting denir.

Peki Windows Mu ? Yoksa Linux Mu ? 

Bu iki hosting türü arasındaki farklara göz atarak hangisinin siteniz için daha uygun olacağına karar verebilirsiniz;

  • Windows hosting ile Linux hosting arasındaki en önemli fark sunucuların kullandığı işletim sistemleridir. ASP; Windows işletim sistemi kurulu sunucularda , PHP ise Linux işletim sistemi kurulu sunucularda çalışır. 
  • İki hosting türü için kullanıcı arayüzü farklılıkları oldukça barizdir. Linux komut satırında bulunan sözdizimi ve işlevler, Windows’taki menülere tıklamaya benzemediğinden Linux’a geçiş yapan Windows kullanıcıları, ilk Linux komut satırına gördüğünde şaşırabilir. Bir Linux sunucusunu yönetmek çok daha zordur. Basitlik arıyorsanız, Windows hosting paketlerini seçmeniz gerekebilir.
  • Nadiren başlatılmaları gerektiğinden ve sık sık yükseltme yapmanız gerekmediğinden Linux sunucuları daha istikrarlı kabul edilir.
  • Lisanslı vesürekli güncellenenbir işletim sistemi olması da Windows hostingi iyi bir seçenek yapan farklılıklar arasında sayılabilir.  
  • Sistem yöneticilerinin işletim sistemine aşina olması, daha az eğitim ve kurum içi destek anlamına gelebilir. Bir krizde, görevi kolayca üstlenebilecek bir Windows sistem yönetim ekibine sahip olmanız iş akışının sürekliliği açısından hafife alınmaması gereken bir faktördür.
  • Hosting arayışının en yaygın nedeni genellikle kişisel web sitesi, online satış sitesi ya da blog oluşturmaktır. ASP hosting, bu tür kullanıcılar için en iyi çözümdür. Windows sunucuları genellikle büyük şirket ortamlarında kullanılır. Ayrıca Sharepoint veya Exchange sunucusu olarak da kullanılabilirler. 
  • Linux hosting genellikle Cpanel ve DirectAdmin, Windows hosting Plesk ile yönetilmektedir. Kullanıcı ile herhangi bir etkileşime girmeden, hem web uygulamalarını hem de yazılım paketlerini güncel tutabildiği için cPanel çok sevilse de son dönemdeki fiyat artışı gözleri daha makul bir seçenek olan DirectAdmin’e çevirmiştir.

İlginizi Çekebilir:   https://webyayim.net.tr/bayihostingnedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dil Seçimi »